Sebastian Bielak - Podróż po Alasce

Naciśnij CTRL –  aby pomniejszyć Naciśnij CTRL – aby pomniejszyć Naciśnij CTRL + aby powiększyć Naciśnij CTRL + aby powiększyć
W trakcie wykładu w Muzeum Regionalnym „Dom Grecki” w Myślenicach (fot. Agnieszka Turska)
W trakcie wykładu w Muzeum Regionalnym „Dom Grecki” w Myślenicach (fot. Agnieszka Turska)

Slajdowiska z przyrodniczych podróży po Polsce

Moda na zagraniczne wojaże panuje u nas od zawsze – a przynajmniej od czasów, do których ja sięgam pamięcią – i raczej nic nie wskazuje na to, aby szybko miała minąć. Od kilku lat jednak obserwuję prześciganie się ludzi w wymyślaniu coraz to bardziej egzotycznych i ekstremalnych miejsc, do których koniecznie chcieliby dotrzeć. Dotyczy to nie tylko „zawodowych” podróżników, ale również zwykłych turystów, którzy chyba sądzą, że im dalej wyjadą z domu tym piękniejsze zobaczą miejsca i ciekawsze przywiozą wspomnienia. Coś w tym jest, aczkolwiek wciąż pozostaje aktualne stare, polskie przysłowie: „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie”. W Polsce jest mnóstwo wyjątkowych miejsc, które nie tylko wypada odwiedzić, ale przede wszystkim warto dobrze poznać. Dlatego postanowiłem pójść trochę na przekór obecnej modzie i przygotowałem kilka slajdowisk z moich przyrodniczych podróży między Tatrami i Bałtykiem. Na pierwszy ogień poszła Dolina Biebrzy, Pieniny, Bieszczady, Karkonosze i Puszcza Białowieska, następna w kolejności będzie Wyspa Wolin, Góry Stołowe oraz Roztocze. Każdy z pokazów trwa 90 minut i składa się z 90-100 slajdów (400-500 zdjęć) oraz krótkiego filmu w jakości Full HD. Oczywiście motywem przewodnim prelekcji jest dzika przyroda w parkach narodowych, ale prezentuję też zdjęcia i ciekawostki na temat regionalnej architektury, stylu życia i kultury rdzennej ludności oraz atrakcji turystycznych regionu. Bazując na własnym doświadczeniu udostępniam również szczegółowe informacje, potrzebne każdemu turyście do przyjemnego i bezpiecznego zwiedzania omawianych miejsc.

Prelekcja o Alasce w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Krynicy-Zdroju (fot. Joanna Moskała)
Prelekcja o Alasce w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Krynicy-Zdroju (fot. Joanna Moskała)

Multimedialne prelekcje o Alasce i Grecji

Z trzymiesięcznej wyprawy na Alaskę przywiozłem kilka tysięcy zdjęć, z których przygotowałem slajdowisko pt. „The Last Frontier, czyli wyprawa życia na Alaskę", które składa się 90-100 slajdów (350-400 zdjęć) i trwa 90 minut. Multimedialna prelekcja to nie tylko mnóstwo fotografii z tego odległego i wciąż słabo poznanego zakątka Ameryki Północnej, ale przede wszystkim sporo ciekawostek na temat alaskańskiej flory i fauny, przyrodniczych obszarów chronionych oraz problemów ekologicznych, z jakimi na co dzień borykają się Alaskańczycy. Przedstawiam w niej także codzienne życie ludzi Alaski, zarówno w bardziej rozwiniętym cywilizacyjnie południu tego stanu, jak również na Dalekiej Północy – w niewielkich wioskach ukrytych w głębi tajgi, gdzieś pod północnym Kołem Podbiegunowym. Prelekcja pt. „Thassos. Szmaragdowa wyspa słonecznej Grecji" prezentuje przyrodę wyspy Thassos, tutejsze krajobrazy oraz malownicze, piaszczyste plaże, nadmorskie miasteczka i porty, górskie wioski przypominające żywe skanseny, tradycyjne potrawy kuchni greckiej, styl życia i kulturę Tasyjczyków, lokalną architekturę, atrakcje turystyczne oraz infrastrukturę ułatwiającą turystom zwiedzanie wyspy. Wszystkie prezentacje to interesująca propozycja dla miłośników podróżowania, dzikiej przyrody, geografii oraz kulturoznawstwa. Zapraszam do obejrzenia poniższej galerii zdjęć, w której zamieściłem relacje z większości moich dotychczasowych prelekcji.