Sebastian Bielak - Podróż po Alasce

Naciśnij CTRL –  aby pomniejszyć Naciśnij CTRL – aby pomniejszyć Naciśnij CTRL + aby powiększyć Naciśnij CTRL + aby powiększyć
Honorowy patronat nad moimi książkami o Alasce objął Konsul Generalny USA w Krakowie p. Allen Greenberg (fot. Departament Stanu USA)
Honorowy patronat nad moimi książkami o Alasce objął były Konsul Generalny USA w Krakowie p. Allen Greenberg (fot. Departament Stanu USA)

Publicystyka przyrodnicza i podróżnicza

Lubię pisać – najpierw starannie ułożyć w głowie własne myśli na dany temat, by potem móc je zgrabnie przelać na papier z nadzieją, że ktoś kiedyś będzie chciał przeczytać ten tekst i przychylnym okiem spojrzeć na załączone fotografie. Swój pierwszy artykuł napisałem, gdy byłem jeszcze na piątym roku studiów i od tej pory nieprzerwanie publikuję, głównie artykuły naukowe i popularnonaukowe dotyczące inżynierii i ochrony środowiska oraz szeroko pojętej ekologii, a także reportaże podróżnicze. Uważam, że jest to skuteczny sposób na popularyzację wiedzy i nauki w społeczeństwie, zwłaszcza gdy pisze się do wartościowych czasopism o zasięgu ogólnopolskim. W swoim dorobku mam już ponad 130 publikacji, w tym reportaże oraz artykuły popularnonaukowe opublikowane w takich periodykach jak: „Aura”, „Ekoświat”, „Gazeta Górska", „Las Polski”, „Poznaj Świat", „Przyroda Polska” czy „Zielona Liga”, a także kilkanaście artykułów naukowych wydanych w czasopismach branżowych.


Sebatian Bielak
W trakcie rozdawania autografów na pokazie slajdów z mojej wyprawy na Alaskę (fot. Remigiusz Lichota)

Przyszła pora na książki

Ostatnio – jako pokłosie mojej wyprawy na Alaskę – napisałem dwie książki. Pierwsza z nich, wydana w formie bogato ilustrowanego albumu zatytułowanego „Parki narodowe i rezerwaty Alaski", opisuje przyrodnicze obszary chronione oraz dziką przyrodę Alaski, w tym zwłaszcza rzadkie i mało znane w Europie gatunki alaskańskiej flory i fauny. Druga książka to pozycja typowo podróżnicza, napisana w formie dzienników z wyprawy, w których lekkim i barwnym językiem opisuję swoje przygody na Alasce oraz spostrzeżenia wynikające ze zderzenia polskości z amerykańską kulturą i mentalnością Indian. Zapraszam do skorzystania z dotychczas wydanych publikacji, które można bezpłatnie ściągnąć z poniższych folderów.