Naciśnij CTRL –  aby pomniejszyć Naciśnij CTRL – aby pomniejszyć Naciśnij CTRL + aby powiększyć Naciśnij CTRL + aby powiększyć
Honorowy patronat nad moimi książkami o Alasce objął Konsul Generalny USA w Krakowie p. Allen Greenberg (fot. Departament Stanu USA)
Honorowy patronat nad moimi książkami o Alasce objął były Konsul Generalny USA w Krakowie p. Allen Greenberg (fot. Departament Stanu USA)

Publicystyka przyrodnicza i podróżnicza

Lubię pisać – najpierw starannie ułożyć w głowie własne myśli na dany temat, by potem móc je zgrabnie przelać na papier z nadzieją, że ktoś kiedyś będzie chciał przeczytać ten tekst i przychylnym okiem spojrzeć na załączone fotografie. Swój pierwszy artykuł napisałem, gdy byłem jeszcze na piątym roku studiów i od tej pory nieprzerwanie publikuję, głównie artykuły naukowe i popularnonaukowe dotyczące inżynierii i ochrony środowiska oraz szeroko pojętej ekologii, a także reportaże podróżnicze. Uważam, że jest to skuteczny sposób na popularyzację wiedzy i nauki w społeczeństwie, zwłaszcza gdy pisze się do wartościowych czasopism o zasięgu ogólnopolskim. W swoim dorobku mam już ponad 130 publikacji, w tym reportaże oraz artykuły popularnonaukowe opublikowane w takich periodykach jak: „Aura”, „Ekoświat”, „Gazeta Górska”, „Las Polski”, „Poznaj Świat”, „Przyroda Polska” czy „Zielona Liga”, a także kilkanaście artykułów naukowych wydanych w czasopismach branżowych.


Sebatian Bielak
W trakcie rozdawania autografów na pokazie slajdów z mojej wyprawy na Alaskę (fot. Remigiusz Lichota)

Przyszła pora na książki

Ostatnio – jako pokłosie mojej kilkumiesięcznej wyprawy na Alaskę – napisałem dwie książki. Najnowsza z nich, zatytułowana „Po bezdrożach Alaski”, to pozycja typowo podróżnicza. Powstała na podstawie dzienników skrupulatnie prowadzonych od początku do końca podróży, w których lekkim i barwnym językiem opisuję swoje przygody na Alasce, doświadczenia oraz spostrzeżenia wynikające ze zderzenia polskości z amerykańską kulturą i mentalnością Indian. Książka ukazała się w październiku 2018 r. nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka. Druga książka, wydana w formie bogato ilustrowanego, popularnonaukowego albumu zatytułowanego „Parki narodowe i rezerwaty Alaski” opisuje przyrodnicze obszary chronione oraz dziką przyrodę Alaski, w tym zwłaszcza rzadkie i mało znane w Europie gatunki alaskańskiej flory i fauny. Książka została wydana przez Podkarpacki Instytut Książki z Rzeszowa. Wszystkie osoby lubiące czytać i mające na to czas zapraszam do zakupu w/w książek, a także do skorzystania z innych moich publikacji, które można bezpłatnie ściągnąć z poniższych folderów.