Naciśnij CTRL –  aby pomniejszyć Naciśnij CTRL – aby pomniejszyć Naciśnij CTRL + aby powiększyć Naciśnij CTRL + aby powiększyć
Wolińskie klify tworzą chyba jeden z najpiękniejszych fragmentów polskiego wybrzeża Bałtyku (fot. Sebastian R. Bielak)
Wolińskie klify tworzą chyba jeden z najpiękniejszych fragmentów polskiego wybrzeża Bałtyku (fot. S.Bielak)

Wyspa Wolin – perła zachodniego Pomorza

Wśród wielu wysp leżących w granicach Polski największą (265 km2 powierzchni) i najbardziej znaną jest wyspa Wolin, która znajduje się na Pomorzu Zachodnim. Bez wątpienia jest to jedno z najbardziej zróżnicowanych pod względem przyrodniczym i krajobrazowym miejsc w naszym kraju. Znajdziemy tu bowiem klifowe wybrzeże Bałtyku, piaszczyste plaże i wydmy, łąki, lasy, jeziora polodowcowe oraz deltę Świny z archipelagiem bagnistych wysepek. Ponad 40% powierzchni wyspy zajmuje Woliński Park Narodowy, który powstał w latach 60. XX w. jako pierwszy w Polsce park morski. W krajobrazie północnej części Wolina dominuje wybrzeże Bałtyku, a zwłaszcza te jego fragmenty, wzdłuż których rozciągają się urwiste klify. Najwyższe z nich mają ponad 90 m wysokości i na skutek podmywania przez morskie fale każdego roku przesuwają się 80 cm w głąb lądu. Podobne klify występują również na południu wyspy, wzdłuż wybrzeża Zalewu Szczecińskiego. Poniżej urwisk rozciągają się półdzikie plaże, w sąsiedztwie których pojawiają się wydmy. W granicach Wolińskiego Parku Narodowego występują przyrodniczo cenne wydmy białe i szare, które porastają psammofity, czyli rośliny rosnące na podłożu piaszczystym, np. mikołajek nadmorski, wydmuchrzyca piaskowa i piaskownica zwyczajna.

Delta Świny to archipelag czterdziestu czterech wysp otoczonych wodami Zalewu Szczecińskiego (fot. Sebastian R. Bielak)
Delta Świny to archipelag czterdziestu czterech wysp otoczonych wodami Z. Szczecińskiego (fot. S. Bielak)

Ptasi raj nad deltą Świny i wolińskimi jeziorami

Wzdłuż zachodniego brzegu wyspy Wolin płynie Świna, która w strefie ujścia do Bałtyku tworzy wsteczną deltę. Formalnie rzecz biorąc Świna jest cieśniną łączącą Bałtyk z Zalewem Szczecińskim, ale ze względu na swój charakter często traktowana jest również jako rzeka (jedna z dwóch odnóg Odry). Po obu stronach koryta rzecznego znajduje się kilkadziesiąt podmokłych wysepek, porośniętych szuwarami i poprzecinanych sztucznymi kanałami lub naturalnymi odnogami, które łączą Świnę z jeziorem Wicko Wielkie. Delta to obszar mieszania się słodkich wód Odry uchodzących do Zalewu Szczecińskiego oraz słonych wód morskich, pchanych w głąb lądu przez silne północne wiatry wywołujące okresowe spiętrzenia w Zatoce Pomorskiej. Z powodu cofki w delcie występują solniska, czyli łąki i szuwary, na których rosną rośliny słonolubne (halofity). Delta Świny to ostoja ptaków wodno-błotnych, dla których bagniste wysepki i płytkie rozlewiska stanowią wręcz idealne miejsce do gniazdowania lub odpoczynku w czasie migracji. W północno-wschodnim krańcu wyspy znajduje się kilkanaście jezior polodowcowych, które tworzą niewielkie Pojezierze Wolińskie. Najcenniejsze pod względem przyrodniczym i jednocześnie najbardziej malownicze spośród nich znalazły się w granicach parku narodowego. Są to jeziora: Czajcze, Domysłowskie, Rabiąż i Warnowo, których łączna powierzchnia wynosi ok. 150 ha.

Brama skansenu odtworzeniowego „Centrum Słowian i Wikingów”, znajdującego się na wyspie Ostrów w Wolinie (fot. Sebastian R. Bielak)
Brama skansenu odtworzeniowego „Centrum Słowian i Wikingów” na wyspie Ostrów (fot. Sebastian R. Bielak)

Burzliwe dzieje wyspy i jej mieszkańców

Wolin to nie tylko piękna przyroda, ale również bogata historia pełna ciekawych epizodów. Od VII do XII w. istniał na wyspie gród (Wineta) słowiańskich Wolinian, który w okresie rozkwitu zamieszkiwało 8-12 tysięcy osób, co czyniło go jednym z największych miast ówczesnej Europy. Jego integralną częścią był port, zamykany na noc żelaznymi wrotami, w którym mieściło się 300 statków. Miasto upadło w XII w., na skutek najazdów Wikingów. Liczne zabytki i pamiątki, znajdujące się na wyspie Wolin, dotyczą drugiej połowy XIX w. oraz pierwszej połowy XX w. W pobliżu ujścia Świny do Bałtyku znajduje się Fort Gerharda, który jest jednym z czterech fortów dawnej Twierdzy Świnoujście. Jego zadaniem była obrona dostępu do portu i Zalewu Szczecińskiego, dzisiaj jest to jeden z najlepiej zachowanych XIX-wiecznych pruskich fortów nadbrzeżnych w Europie. Niedaleko połączenia Kanału Piastowskiego ze Świną znajduje się dawna przystań należąca do marynarki wojennej III Rzeszy (Kriegsmarine). Od 1942 r. cumowały tu głównie okręty podwodne, m.in. U-booty typu XXI – najnowocześniejsze okręty podwodne II wojny światowej. W Zalesiu znajduje się dawny poligon doświadczalny broni V-3, w którym niemieccy naukowcy testowali działo wielokomorowe, za pomocą którego planowano ostrzeliwać Londyn.